BURADASINIZ:
ANA SAYFA

Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi

GÜNCELLENME TARİHİ : 21/03/2017
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ambulans kazalarını azaltmak, çalışanlar ve hastaların güvenliğini artırmak amacıyla Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi (ASTE) düzenlendi. Erzurum’da ambulans sürücüleri zor koşullarda zamanla yarıştı.
Acil sağlık hizmeti veren profesyonel acil sağlık personelinin aynı zamanda ambulans sürme yetkisi ve sorumluluğu olması nedeniyle ilgili bilgi ve becerilerini artırmak, daha etkin ve güvenli bir sağlık hizmeti sunmak amacıyla Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi düzenlendi. Eğitime toplamda 11 ilden 104 kişi katıldı.
Eğitim sırasında sürücüler, sırayla ambulanslara binerek, zorlu parkurlarda test sürüşü gerçekleştirdi. Hastayı en zor koşullarda bile en hızlı şekilde sağlık kuruluşuna ulaştırmak amacıyla gerçekleştirilen test eğitimindeki bazı akrobatik hareketler yürekleri ağza getirdi.
Bugüne kadar toplamda 774 sağlık personelinin ambulans sürüş tekniği eğitimi aldığını belirten Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Hasan Aydınlık, "Ambulans şoförlerimizin ileri sürüş eğitimini almak üzere Türkiye’de toplam 11 ilimizden toplam 24 eğitimcinin katıldığı bir eğitimin son günündeyiz. Özellikle acil sağlık hizmetlerinin hem taşınan hasta hem de personelimizin can güvenliği sürüş emniyeti bizim için en önemli faktördür. Şoförlerimizin bu konuda dünyanın getirmiş olduğu bu noktayı son eğitimlerle almaları ve bu eğitici eğitimleri alan personellerimizin gittiklerinde illerinde bu eğitimleri diğer personellerimize de vermesini sağlıyoruz. Toplamda bugüne kadar 774 eğitici eğitimi almış durumdadır. Bu eğitimlerle tabi güvenli bir sürüşü temin etmek değil, bu vesile ile ben vatandaşlarımıza hem vakaya ulaşırken hem de vakayı aldıktan sonra sağlık tesisine  götürürken ambulansların sireni çaldığında fermuar mantığı ile o güzergahtaki taşıtların sağa ve sola çekilerek ortadan yolu açarak yol vermelerini rica ediyoruz." diye konuştu.


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8