BURADASINIZ:
ANA SAYFA

Gambiyalılar Karantina Adası’nda

GÜNCELLENME TARİHİ : 21/03/2017

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim ve Projeler Daire Başkanı Ufuk DİRİ ve İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Ayhan İZZETTİNOĞLU, Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi’nde, Gambia’dan gelen ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın desteği ile Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen 'Acil Sağlık Eğitim Programı'na katılan Gambiyalı sağlık çalışanları ile bir araya geldi.

Acil ve afetlerde insan hayatını kurtarmak üzere iki ülke sağlık çalışanlarının daha donanımlı hale gelebilmesi için, Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi’nde İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Ambulans Servisi ve İzmir UMKE eğitmenlerinden acil ve afet tıbbı konularında uygulamalı eğitim alan Gambiyalılar, ülkemizde bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek “Bu eğitimi fırsat bilerek, geçmişte de her anlamda destek olan ve hatta yardımımıza ilk koşan bu güzel ülkenin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakan’a, Sağlık ve Dışişleri Bakan’larına ve İzmir’de bizleri en güzel şekilde ağırlayan sağlık yöneticilerine ve eğitmenlerine şükranlarımızı sunarız.” dedi.

Gambiyalıların almış oldukları eğitim sonrası düzenlenen Sertifika Töreni’nde konuşan Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim ve Projeler Daire Başkanı Ufuk DİRİ “Öncelikle misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Gambiya hükümeti ile hükümetimiz arasında geliştirilen bu sağlık eğitimleri özelliklede hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi konusunda yapmış olduğumuz bu çalışmalar, ülkenizde bu uygulamaların geliştirilmesi adına faydalı olur. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ferdi olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın da sürekli ifade ettiği gibi “insanı yaşat ki devlet yaşasın” mantığı bize çağlar boyunca yerleşmiş olan bir fikirdir. Dünyada hiçbir milleti din, dil, ırk ayırmaksızın, bu fikrimizden hiç bir zaman ödün vermedik. Ve bunun içinde şu anda bulunan konsept içerisinde 13 ülkeye ve yaklaşık 400 misafirimize de bu kapsamda hizmet vermeye çalıştık. Yalnızca Acil Sağlık Hizmetinde değil, diğer sağlık hizmetlerimizle de diğer ülkelere rol model olabilecek çalışmalar içindeyiz.” dedi.

Eğitim programlarında ev sahibi konumunda olan, İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Ayhan İZZETTİNOĞLU ise “Gambiyalılar ile birlikte toplam 13 ülkeye, 22 eğitim programı sunduk. Sadece acil hizmetleri değil afetler konusunda da eğitimler verdik. Bu ilimiz ve ülkemiz adına çok gurur verici. Yıllar önce halkın sağlığını korumak adına yapılan bu Karantina Adası'nda, emanet aldığımız bu tesisi yine halkın sağlığını korumak adına yaptığımız eğitimlerle devam ettiriyoruz. Bizim için önemi olan halk sağlığını korumaktır. Tüm sağlık sistemimizi uygularken güçlü bireyler oluşturmak adına bu işin koruyucu sağlık hizmetinden geçtiğini biliyoruz. Acil sağlık hizmetinde sağlıkta dönüşüm programında çok yol kat ettik. Acil sağlık hizmeti konusunda Avrupa ülkelerinden hiçbir farkımız yok hatta gelişmiş yerlerimiz var. Biz tüm sistemimizde dijital ortamda kalite standartlarında hizmet vermeye çalışıyoruz. Yapılan çalışmalarda ev sahibi olmamızdan dolayı minnet duyuyoruz. Çok iyi bir eğitim ekibine sahibiz, onlara da ayrıca şükranlarımı sunuyorum” dedi.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5